Zubobolja je jedna od najjačih bolova
Zubobolja može varirati ovisno o vrsti boli koja je prisutna. U tom smislu, može biti oštra, šiljasta i ljuskava. Također, može biti akutna i brzo nestati, kao što je npr. bol prilikom žvakanja ili pijenja hladnog pića. U nekim slučajevima, međutim, traje dugo te takva bol rezultira stalnim treperenjem oko zuba. Simptomi zubobolje uvelike ovise o uzrocima zbog kojih je nastala.
Što je uzrok boli u zubu?
1. Oštećenje ili prijelom zuba
Iako je caklina najtvrđe tkivo u cijelom tijelu, može se slomiti ili popucati prilikom pada ili udarca. Kad na zubu postoji karijes, on može popucati čak i kada zagrizete nešto tvrdo jer je zubna caklina već načeta.
2. Infekcija i upala zubnog živca
Najčešći razlog zubobolje je upala zubnog živca. Posljedica je to napredovanja karijesa koji prodire u unutarnji sloj zuba, što osjećamo oštrom boli kada pijemo hladno piće. Kada upala dođe do živca, pojačava se protok krvi s imunološkim stanicama i posljedično povećava pritisak na živac, što se osjeća kao bol.
3. Oštećena ispuna zuba
Zbog oštećenja ispuna zub je izloženiji karijesu i infekcijama. Ispuna se mora što prije zamijeniti ako se ispod nje nakupi karijes, ako se odvoji od zuba i ako uzrokuje zapinjanje hrane.
4. Izrastanje umnjaka
Prilikom izrastanja zuba, oko susjednih zuba javlja se otok i bol u obrazima, čeljusti i desnima. Bol se javlja ako zub uraste u susjedni zub ili je u blizini živca, ako nema dovoljno mjesta za rast ili ako postoji karijes.
5. Oštećenje zubnog mesa uslijed vađenja zuba i operacije
Bol je obično najjača sljedećih šest sati nakon što lokalna anestezija prestane. Nakon tog vremena u pravilu više nema tako velike potrebe za lijekovima protiv bolova.
6. Upala zubnog mesa
Gingivitis počinje nakupljanjem zubnog plaka, što može biti posljedica loše oralne higijene. Javlja se čir, javlja se i otok, gdje se nakupljaju upalne stanice I mikroorganizmi. Ako se stanje ne popravi, oteklina se povećava, zahvaća više upaljenih stanica i pojačava se bol.
7. Trošenje zuba ili bruksizam
Kao posljedica brušenja zubi dolazi do trošenja površina zuba, zubi postaju osjetljiviji na promjene temperature i počinju se klimati. Može doći do pucketanja i boli u čeljusnom zglobu, kao i do bolova ispod ušiju I u vratu.
Kako si možemo pomoći kod zubobolje?
Svaka zubobolja signal je za hitan posjet stomatologu. No, budući da zubobolja može nastupiti noću ili praznicima, kada ordinacije ne rade, možemo si pomoći kućnim metodama koje donekle mogu ublažiti bol.
Najprije se trebamo provoditi pravilnu oralnu higijenu te temeljito čistiti zube i međuzubne prostore koncem za zube ili međuzubnom četkicom.
Na lice ili čeljust stavljaju se hladni oblozi koji izazivaju skupljanje krvnih žila i smanjuju osjećaj boli, smanjuju se otekline i upalni procesi.Možemo koristiti vrećicu s ledom koju treba omotati ručnikom ili rashladne vrećice s gelom.
Usna šupljina se ispire oralnom otopinom koja djeluje antiseptički i uništava štetne bakterije. OROXID® forte oralna otopina s aktivnim kisikom i ekstraktom đumbira, slamnika i mirte smanjuje upalu i posljedično ublažava bolove uzrokovane infekcijama. Sastojci se međusobno nadopunjuju i blagotvorno djeluju na nadraženu oralnu sluznicu i desni, sprječavajući razmnožavanje bakterija i nakupljanje zubnog plaka. OROXID® forte oralna otopina ne sadrži alkohol ni klorheksidin pa se može koristiti svakodnevno, dugotrajno. Dokazano poboljšava rezultate oralne higijene, čak i kod osoba s protetikom i zubnim aparatima.