Ulceracije u ustima
Ulceracije u ustima su male ranice koje se javljaju na mekom tkivu, posebno na unutarnjoj strani usana ili obraza, a mogu biti i na jeziku ili mekom nepcu te ponekad i u grlu. Budući da su obično bolne, redovito ometaju svakodnevno jedenje, piće, govor kao i prakticiranje pravilne oralne higijene.
Što su ulceracije u ustima?
Pod pojmom ulceracije u ustima obično podrazumijevamo ponavljajuće, bolne ranice na sluznici usne šupljine koje mogu biti crvene, žute ili bjelkaste boje. Mogu se pojaviti pojedinačno, ali se može pojaviti i nekoliko ulceracija istovremeno. Ulceracije mogu dugo trajati bilo zbog upale ili naknadne infekcije.
Uzrok je najčešće mehaničko oštećenje sluznice usne šupljine uslijed ugriza u stijenku usne šupljine, oštećenja od četkanja ili tvrde hrane. Određeni lijekovi, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova i oralnih nikotinskih lijekova, također mogu uzrokovati ulceracija u ustima.
Osim mehaničkih ili kemijskih ozljeda, ulceracije mogu biti uzrokovane i infekcijama – virusnim, bakterijskim i gljivičnim, kao i određenim bolestima (alergije na hranu, autoimune bolesti, poremećaji zgrušavanja krvi).
Koji su najčešći oblici ulceracija u ustima?
AFTE
Afte, stručno poznate kao rekurentni aftozni stomatitis, jedan su od najčešćih oblika ulceracija koji se javljaju u usnoj šupljini. Veličina lezije je najčešće je od 2 do 20 mm. Obično su bolne, pekuće i izrazito osjetljive, ometaju normalno hranjenje, ponekad čak i govor te se često znaju ponovo javiti nakon izlječenja. Afte su česte i pogađaju 20% do 50% ljudi. Češće su kod žena i tinejdžera, najvjerojatnije zbog hormonalnih promjena te zimi i u proljeće.
Na njihovu pojavu utječe nekoliko različitih čimbenika, ali se češće razvijaju:
- kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom,
- kod bolesnih i onih koji su pod stresom,
- u predmenstrualnih žena i tinejdžerica (uzrok i jednog i drugog može se pripisati hormonskim promjenama).
Afta je posljedica alergijske reakcije (odgođene preosjetljivosti) na mukopolisaharide koji proizvode bakterije tijekom prijelaza u zrele oblike. Često su povezane s određenim stomatološkim zahvatima, stresom i hormonalnim promjenama. U slučaju stalnog ponavljanja, može se raditi o skrivenom zdravstvenom problemu, primjerice alergiji na hranu, intoleranciji na gluten, nedostatku vitamina B12 ili sustavnim bolestima poput ulceroznog kolitisa, Crohnove bolesti itd.
OZLJEDE ORALNE SLUZNICE
Većina ozljeda usta uzrokovana je sljedećim čimbenicima:
- griženjem unutarnje strane obraza
- neadekvatnim prianjanjem proteze, proteze, grube plombe ili oštrim zubom
- opeklinama od vruće hrane ili pića
- tvrdom hranom poput čipsa ili badema
- intolerancijom na hranu ili alergijama
- oštećivanjanjem zubnog mesa četkicom za zube ili iritirajućom pastom za zube.
ULKUSI
Kod dubokih ulceracija, koji se nazivaju ulkusi, gubitak epitela je potpun, a rana se često proteže u ispod ležeće vezivno tkivo.
Postoji više vrsta ulkusa, od onih uzrokovanih mehaničkim nadražajem do neoplastičnih. Najčešći ulkusi su reaktivne promjene uzrokovane mehaničkim nadražajem, fizikalnim ili kemijskim čimbenicima.
Ulkusi su prisutni kod:
- virusne infekcije (herpes simplex virus ili 55 varicella – zoster virus,…),
- bakterijske infekcije (akutni ulcero-nekrotični gingivitis, sifilis, gonoreja, tuberkuloza, aktinomikoza,…) i
- gljivične bolesti.
Ulkus može nastati od primarnih promjena, npr. od puknute vezikule ili bule. Ulkus može biti i kancerogena promjena, koja se najčešće dijagnosticira kao planocelularni karcinom.
Kako postupiti u slučaju ulceracija u ustima?
Liječenje ulceracija na sluznici usne šupljine može biti uzročno (npr. uklanjanje oštrog ruba proteze koji pritišće sluznicu i uzrokuje nastanak čira), simptomatsko (npr. primjena kortikosteroidnih masti za čireve uzrokovane imunološkim poremećajima) i liječenje boli olakšanje lokalnim anesteticima.
Vrlo je važno pratiti svaku ulcaracij, posebno onu koja ne nestane automatski nakon tri tjedna.
Budući da cijeljenje ulceracija na sluznici usne šupljine može biti otežano infekcijom mikrobima iz normalne oralne flore, poboljšanje oralne higijene uvijek je dio liječenja, čime se smanjuje mogućnost takve infekcije.
Za ublažavanje ulceracija u ustima i poboljšanje oralne higijene možemo pomoći s OROXID® forte oralnim sprejom, medicinskim uređajem s aktivnim kisikom.
Zašto koristiti OROXID® forte oralni sprej?
- u dodiru sa sluznicom oslobađa se aktivni kisik, što se očituje kao blago pjenjenje
- mjehurići kisika pomažu u čišćenju i uklanjanju upale u ustima
- zbog antiseptičkog djelovanja smanjuje se opseg upala i infekcija u usnoj šupljini
- opskrba aktivnim kisikom omogućuje bržu obnovu zahvaćenog područja
- poboljšava oralnu higijenu čak i kada je četkanje otežano zbog boli.