Naslage na jeziku – što nam govori naš jezik?

Unatoč tome što su nas od malih nogu učili da ne pokazujemo jezik, ponekad je dobro da ga pogledamo pred ogledalom. Promjene na jeziku, poput naslaga, mogu nam pružiti vrijedne informacije o našem oralnom zdravlju. Također, jezik može otkriti neke zdravstvene probleme jer stanje jezika ukazuje na određene zdravstvene tegobe.

Kako izgleda zdrav jezik?

Zdrav jezik je ružičast, gladak, mekan i pri dodiru nježan, bez posebno uočljivih naslaga. Prekriven je sluznicom koju čine stanice koje se iznimno brzo obnavljaju. Oživčen je osjetilnim stanicama koje nam pomažu razlikovati slatko, slano, gorko i kiselo. Osim za govor, njegova funkcija je pomoći u žvakanju i transportu hrane.Naslazi na jeziku sastoje se od ostataka hrane, bakterija, ostataka epitelnih i krvnih stanica, te sline. Količina naslaga na jeziku uglavnom ovisi o oralnoj higijeni.

Što kad ugledamo bijele ili žute naslage na jeziku?

Jedan od češćih uzroka bijelih do žutih naslaga na jeziku je dehidracija, koja nije nužno povezana s nekim oboljenjem, već samo nedovoljnim unosom tekućine. Bijeli jezik možemo imati i kod povišene temperature, jer tada dolazi do brze dehidracije. Jezik postaje suh i čak natečen jer tijelo smanjuje proizvodnju sline kako bi štedjelo tekućinu. Budući da se količina sline u ustima smanjuje, smanjuje se i njena sposobnost čišćenja usta – hrane, bakterija i odumrlih stanica, pa njihovo nakupljanje primjećujemo na jeziku u obliku naslaga.

Koji su utjecaji manjka ili nedostatka vitamina b kompleksa na oralno zdravlje?

Nedostatak vitamina B kompleksa jedan je od najčešćih loših utjecaja na naše oralno zdravlje. Jezik postaje gladak, crven i peckajuć, a mogu se pojaviti poteškoće pri gutanju jer jezik može i nateći. U takvim slučajevima preporučuje se uzimanje dodataka prehrani koji sadrže vitamine iz skupine B.

Kako izgledaju bakterijske infekcije usne šupljine?

Kada jezik postane bijelo obložen, počinje se ljuštiti i dobiva izgled maline zbog povećanja okusa, a pridruženi simptomi uključuju nagli porast tjelesne temperature i bol u grlu, uzrok može biti infekcija poput upale grla. Ova se infekcija liječi antibioticima, obično penicilinom, koji propisuje liječnik.

Refluksna bolest jednjaka – što je I kako izgleda?

Bolest poznata i kao refluksna gorušica, gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) ili želučana refluksna bolest, stanje je koje se javlja kada želučani sadržaj vraća unatrag u jednjak. Bijela naslaga na stražnjem dijelu jezika često se javlja kod osoba koje imaju gorušicu, jer se želučana kiselina vraća u jednjak i grlo, gdje zajedno s nosnim iscjetkom uzrokuje iritaciju osjećaja stranog tijela u grlu i naslage na jeziku. Liječenje gorušice može promjena životnih navika, prehrambene prilagodbe, lijekove za smanjenje kiselosti želučane kiseline ili, u težim slučajevima, kirurške zahvate.

Ako tretirati kandidijazu usne šupljine?

Gljivica Candida albicans dio je normalne usne flore. Međutim, kada se naše usno okruženje promijeni i stvore se uvjeti koji su povoljni za njezinu proliferaciju, dolazi do prekomjernog rasta kandide i pojave kandidijaze. Možemo je primijetiti kao bijele naslage u ustima, najčešće na jeziku, nepcu i unutarnjoj strani obraza. Faktori koji doprinose njenom rastu uključuju uzimanje antibiotika, kortikosteroida, pušenje, dehidraciju, dijabetes te oslabljeni imunološki sustav. Osnovni tretman za kandidijazu uključuje antimikotike i ispiranje usne šupljine antiseptičnom otopinom.

Loša oralna higijena razlog je mnogim neželjenim pojavama u usnoj šupljini.

Bakterije, hrana i odumrle stanice obično se nakupljaju na jeziku, posebno kod pušača ili osoba s suhim ustima. Kada ove naslage ne uklonimo, jezik može postati prekriven tamnim mrljama – posebno nakon konzumacije kave, crnog vina i slično. Međutim, ove naslage nisu razlog za zabrinutost, već samo upozorenje da trebamo posvetiti veću pažnju higijeni jezika. Neuklonjene naslage mogu uzrokovati poremećaje mirisa ili okusa, jer blokiraju naše okusne pupoljke.

Kako očistiti jezik?

Na tržištu postoje različiti strugači za jezik koji bolje uklanjaju naslage nego obična četkica za zube. Strugači su ergonomski oblikovani kako bi se smanjio refleks povraćanja. Pored gornje površine jezika, važno je očistiti i bočne i stražnje dijelove jezika. Strugač možete koristiti svakodnevno, no dovoljno je i korištenje nekoliko puta tjedno ili čak jednom tjedno.

Bilo da čistite jezik običnom zubnom četkicom ili strugačem, preporučljivo je isprati usta i jezik oralnom otopinom koja djeluje antiseptički i smanjuje razmnožavanje štetnih mikroba u ustima. OROXID® sensitiv oralna otopina registrirani je medicinski proizvod koji dokazano sprječava naslage na jeziku i ustima uzrokovane prisutnošću gljivičnih uzročnika. Kontaktom s sluznicom, OROXID® sensitiv oralna otopina oslobađa aktivni kisik u obliku sitnih mjehurića, što se može osjetiti kao blago pjenjenje u ustima. Zbog svojih mehaničkih svojstava i oslobađanja kisika, pozitivno utječe na mikrookolinu oštećene sluznice i pridonosi bržem obnavljanju.